Udział stali nierdzewnej w naszym asortymencie systematycznie wzrasta. Główne elementy tego asortymentu są wykonane ze stali typu AISI 304L (EN 1.4301) i AISI 316L (EN 1.4404), oraz z innych typów stali wysokostopowych.

Pod potrzeby tej produkcji przygotowaliśmy w naszej firmie specjalną strefę  produkcyjną dla tzw. „białej stali” o powierzchni 2 500 m2, wyposażoną  w dwie suwnice o udźwigu po 32 t  i jesteśmy mocno zainteresowani w jej maksymalnym wykorzystaniu. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim dla przemysłu spożywczego, głównie do: cukrowni i przemysłu cukierniczego, mleczarni, browarów i gorzelni tj. jest dla wszystkich, których interesuje wytworzenie produktu wysokiej trwałości i funkcjonalności, spełniającego surowe wymogi sanitarne.

W tym roku oddajemy do produkcji kolejny – całkowicie oddzielny – wydział do produkcji urządzeń i aparatury ze stali wysokostopowych tzw. „Białą Halę” z nowoczesnym centrum obróbczym – wytaczarką TOS Varnsdorf  WHR 13(Q) CNC”. Jest to obszar o całkowitej powierzchni użytkowej ponad 2 000 m2 z dwoma suwnicami o udźwigu 10 t i 5 t.